Warsaw, Poland & Brussels, Belgium
+48 601 355 328
rado@radoslawpiontek.com

Zacznij słuchać!!!

'It's The Climb.'

SŁUCHANIE [łac. audite] jest najważniejszym elementem, do osiągnięcia otwartych, rzetelnych, godnych zaufania relacji. Wszędzie: w pracy, w domu, na ulicy, itd.

Czyli jest najważniejsze!

Dlaczego?

  • Spróbuj sprzedaży produktu bez wysłuchania potrzeb nabywców…
  • Spróbuj przekonać swojego partnera, aby iść do teatru bez wysłuchania czy ona/on chce iść do kina…
  • Spróbuj wykonywać swoją pracę bez słuchania swojego kierownika…
  • Spróbuj uspokoić swoje dziecko bez wysłuchania dlaczego płacze…
  • Spróbuj negocjować, nie słuchając, co jest ważne dla drugiej strony…
  • Spróbuj motywowania członków zespołu nie słuchając, co sprawia, że lubią swoją pracę…
  • Itp… Itd…

Nie możemy żyć bez słuchania innych. A w większości przypadków nie słuchamy. Słyszymy ALE nie słuchamy.

Jak często wydarzyła się sytuacja, że osoba, z którą rozmawiasz, nie słuchała Cię? Gdy Twoi rozmówcy byli obecni tylko w we własnych myślach, w swoim wewnętrznym “dialogu”? Że myśleli o czymś innym, przede wszystkim o tym, co mają zamiar powiedzieć. Że nie słuchali, po prostu. A ile razy zdarzyło Ci się zrobić to wobec innych? Czy takie rozmowy doprowadziły do nowych rozwiązań korzystnych dla wszystkich rozmówców? Założę się, że nie. Takie równoległe wypowiadanie poglądów, uczuć i informacji, bez aktywnego słuchania, nie pomaga w tworzeniu jakiegokolwiek partnerstwa.

Słuchanie jest sztuką. Wspaniali ludzie, jak Ghandi czy Jan Paweł II, pokazywali wielką empatię i pełne skupienie się na swoich rozmówcach. Ty również możesz stać się takim artystą! Tak, możesz.

Bo warto.

Słuchanie jest nieodłączną częścią umiejętności komunikowania się. A ta jest szczególnie ważna dla liderów – w życiu, w tym i w pracy zawodowej:

Istnieje zaledwie kilka zasad, które należy stosować, aby czerpać przyjemność z coraz bliższych i lepszych relacji z innymi ludźmi. Wystarczy słuchać uważnie, z pełną empatią:

Pielęgnuj moment życia, w którym w tej chwili jesteś. To wspaniale mieć możliwość obcowania z inną osobą. Być obecnym w tej właśnie chwili. Cieszyć się nią. To jest zabawa, przyjemność i możliwość wzbogacania swojego gdy masz możliwość poznać innych sposób myślenia i patrzenia na świat.

Otwórz swój umysł na to, co Twój rozmówca komunikuje. Miej otwarty umysł i skoncentruj się na rozmowie. Oglądaj i słuchaj tego „filmu” na żywo, w którym jesteś. Pozwól niech informacje pyną do Twego umysłu, myśl o tym co właśnie słyszysz. Jeśli masz inne zdanie – analizuj ten inny pogląd. Analizuj go… Na pewno możesz dowiedzieć się czegoś nowego. Zwłaszcza jeśli ten pogląd jest równy od Twojego.

Zadawaj pytania. Najlepszym sposobem, aby inni wyrażali swoje poglądy, jest zadawanie pytań. To pokaże, że jesteś zainteresowany poznaniem uczuć i poglądów swoich partnerów. To również da więcej informacji o rozmówcy i umożliwi lepsze zrozumienie tej osoby.

Nie spiesz się. Nie musisz spieszyć się aby jak najszybciej przekazać Twoje myśli i pomysły. Nie martw się. Będzie czas, aby to zrobić. Będzie okazja, aby dopasować to, co chcesz powiedzieć, z tym, co przed chwilą usłyszałeś. Stosuj tę zasadę szczególnie wtedy, gdy jesteś szefem Twojego rozmówcy.

Patrz w oczy. Stwórz najbliższy możliwy kontakt ze swoim partnerem. Otwórz większy kanał zaufania. Stwórz bliższą relację.

Raczej nie mów czegoś co nie jest potrzebne. Czasem nasze opinie i informacje nie „pasują” do okoliczności rozmowy. Zastanów się, czy jest to naprawdę konieczne w tym konkretnym momencie, zanim powiesz coś, co może być szkodliwe lub niepokojące.

Uśmiechnij się. To sprawi, że ten szczególny moment będzie lepszy dla Twojego partnera. I dla Ciebie. Jeżeli przedmiot komunikacji jest smutny – uśmiechaj się wewnętrznie – „Lubię ten moment”.

Bądź naturalny, bądź sobą. Czasami w rozmowie tracimy na chwilę koncentrację i skupienie. „Przepraszam, straciłem koncentrację na sekundę – co powiedziałeś? Pozwól mi być z powrotem z Tobą z moją pełną uwagą”.

Takie uważne słuchanie, słuchanie z empatią, używane codziennie przyniesie Ci niesamowite rezultaty!

Zauważysz, że ludzie lubią z Tobą rozmawiać, spędzać czas, być z Tobą.

Współpracownicy lepiej Cię zrozumieją.

Twój szef będzie zadowolony, że pracujesz zgodnie z zaleceniami.

Może pomóc w uniknięciu kryzysów w Twoich relacjach.

Na pewno przyczyni się w [od]zyskaniu bliskiego kontaktu z Twoimi nastoletnimi dziećmi.

Słuchaj! Bo samo słyszenie to dopiero początek. Dzięki słuchaniu uzyskaj lepsze relacje.

Kieruj swoim szczęśliwym życiem.

Bądź liderem.

Zacznij dzisiaj. Nie ma na co czekać!

Wykorzystaj oferowaną Ci wiedzę i doświadczenie:

  • Jak aktywnie słuchać?
  • Jak mówić aby być prawidłowo zrozumianym?
  • Jak prawidłowo zrozumieć to co słyszymy i to czego nie słyszymy?