Warsaw, Poland & Brussels, Belgium
+48 601 355 328, +32 499 100 644
rado@radoslawpiontek.com

Wiem, że nic nie wiem

Coaching

Wiem, że nic nie wiem

Pamiętasz co mówił Sokrates?

„Wiem, że nic nie wiem”.

Dlatego powinieneś zawsze starać się być najgłupszą osobą w pokoju… Nie wiem, kto pierwszy to powiedział. Ale to jednaz najlepszych rad, jakie słyszałem, i chcę aby do Ciebie też dotarła.

 

Jestem pewien, ze rozumiesz o co chodzi. Nie neguję Twojej wiedzy i doświadczenia. Ale bycie najgłupszą osobą w pokojuto doskonała rada z wielu powodów:

 

  • Otwierasz swoje życie na nowe wiadomości i doświadczenia: szukając tego, czego nie wiesz, odkryjesz więcej. Odkrywanie nowego jest piękne. Jeśli jesteś w grupie ludzi, a nawet tylko z JEDNĄ osobą, spójrz na to, co wiedzą, czego Ty nie wiesz i ucz się od nich.

 

  • Zmusza Cię do otaczania się ekspertami. Jest to mądre zarówno gdy jesteś menadżerem jak i studentem. Jeśli jesteś pracodawcą lub menadżerem, chcesz mieć najlepszych ludzi w swoim zespole: ludzi, którzy znają się na swojej roli jeszcze lepiej od Ciebie. A jeśli jesteś studentem, chcesz uczyć się od najlepszych.

 

  • Wymusza pokorę, która jest być może najważniejszą i pomijaną częścią tej porady. Pomaga widzieć świat z odpowiedniej perspektywy. Przypomnij sobie o tym co powiedział Sokrates.

 

Istnieje wiele praktycznych sposobów, dzięki którym możesz stać się najgłupszą osobą w pokoju:

 

  • Połknij swoją dumę i zatrudniaj ludzi mądrzejszych od Ciebie w swoich specjalnościach.

 

  • Zadaj sobie pytanie w KAŻDYM momencie: czego mogę się nauczyć od osoby, z którą właśnie rozmawiam?

 

  • Uczęszczaj na szkolenia prowadzone przez prawdziwych profesjonalistów.

 

  • Wyjdź poza strefę komfortu, zmuszając się do spotkań z ludźmi, którzy są „poza Twoją ligą” lub „grają na innym poziomie”. Poczuj się komfortowo z dyskomfortem – dzięki temu dyskomfort po jakimś czasie zniknie.

 

  • Czytaj ‘żarłocznie’, z prawdziwym głodem wiedzy. I idź na każde spotkanie bezpiecznie, wiedząc, że nie wiesz, czego się nauczysz.

 

Kiedy przyznajesz się do swojej ignorancji, ona Cię wyzwala. Stajesz się zarówno głodny wiedzy jak i spokojniejszy, że czegoś jeszcze nie wiesz. Próbuję to ćwiczyć codziennie, a Ty też powinieneś. Zacznij od dzisiaj.

 

I zawsze bądź najgłupszy w pokoju

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.