Warsaw, Poland & Brussels, Belgium
+48 601 355 328
rado@radoslawpiontek.com

Wiem, że nic nie wiem

'It's The Climb.'

Wiem, że nic nie wiem

Pamiętasz co mówił Sokrates?

„Wiem, że nic nie wiem”.

Dlatego powinieneś zawsze starać się być najgłupszą osobą w pokoju… Nie wiem, kto pierwszy to powiedział. Ale to jednaz najlepszych rad, jakie słyszałem, i chcę aby do Ciebie też dotarła.

 

Jestem pewien, ze rozumiesz o co chodzi. Nie neguję Twojej wiedzy i doświadczenia. Ale bycie najgłupszą osobą w pokojuto doskonała rada z wielu powodów:

 

  • Otwierasz swoje życie na nowe wiadomości i doświadczenia: szukając tego, czego nie wiesz, odkryjesz więcej. Odkrywanie nowego jest piękne. Jeśli jesteś w grupie ludzi, a nawet tylko z JEDNĄ osobą, spójrz na to, co wiedzą, czego Ty nie wiesz i ucz się od nich.

 

  • Zmusza Cię do otaczania się ekspertami. Jest to mądre zarówno gdy jesteś menadżerem jak i studentem. Jeśli jesteś pracodawcą lub menadżerem, chcesz mieć najlepszych ludzi w swoim zespole: ludzi, którzy znają się na swojej roli jeszcze lepiej od Ciebie. A jeśli jesteś studentem, chcesz uczyć się od najlepszych.

 

  • Wymusza pokorę, która jest być może najważniejszą i pomijaną częścią tej porady. Pomaga widzieć świat z odpowiedniej perspektywy. Przypomnij sobie o tym co powiedział Sokrates.

 

Istnieje wiele praktycznych sposobów, dzięki którym możesz stać się najgłupszą osobą w pokoju:

 

  • Połknij swoją dumę i zatrudniaj ludzi mądrzejszych od Ciebie w swoich specjalnościach.

 

  • Zadaj sobie pytanie w KAŻDYM momencie: czego mogę się nauczyć od osoby, z którą właśnie rozmawiam?

 

  • Uczęszczaj na szkolenia prowadzone przez prawdziwych profesjonalistów.

 

  • Wyjdź poza strefę komfortu, zmuszając się do spotkań z ludźmi, którzy są „poza Twoją ligą” lub „grają na innym poziomie”. Poczuj się komfortowo z dyskomfortem – dzięki temu dyskomfort po jakimś czasie zniknie.

 

  • Czytaj ‘żarłocznie’, z prawdziwym głodem wiedzy. I idź na każde spotkanie bezpiecznie, wiedząc, że nie wiesz, czego się nauczysz.

 

Kiedy przyznajesz się do swojej ignorancji, ona Cię wyzwala. Stajesz się zarówno głodny wiedzy jak i spokojniejszy, że czegoś jeszcze nie wiesz. Próbuję to ćwiczyć codziennie, a Ty też powinieneś. Zacznij od dzisiaj.

 

I zawsze bądź najgłupszy w pokoju

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.